Змагання за творчістю Т. Шевченка
«Ми знову повертаємось до нього,
читаєм, перегортуєм «Кобзар»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка, висвітлити багатогранність таланту Кобзаря; розвивати вміння створювати власні висловлювання, навички виразного читання; виховувати почуття патріотизму й любові до рідної землі.
Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, виставка творів поета, ілюстрації до вивчених творів, малюнки дітей.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Любі друзі! Сьогодні на уроці ми з вами підсумуємо знання, отримані на уроках української літератури в 5, 6, 7, 8, 9 класах, поведемо мову про геніальну людину, яка, дійсно, є гордістю України.
Кобзарем його ми звемо,
Так від роду і до роду.
Кожний вірш свій і поему
Він присвячував народу.
- Кого ж ми звемо Кобзарем?
- А як ви думаєте, чому кожного року на уроках української літератури ми знайомимося з творчістю Т.Г. Шевченка?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- В історії кожного народу є імена, які становлять його славу, велич і національну гордість. Саме таким для України є ім'я великого Кобзаря Т.Г.Шевченка. На уроках української літератури ми мандрували життєвими та літературними стежками Тараса, прагнули зрозуміти, звідки в нього стільки милосердя до знедолених, любові до України.
Сьогодні ми підсумуємо знання про Великого Кобзаря, проведемо урок-змагання.
ІУ. Виявлення рівня засвоєння вивченого матеріалу
- У змаганні беруть участь дві команди: команда учнів 9 класу ………….. капітан …….. та команда учнів 10 класу …… на чолі з капітаном ………..
Хто з них покаже кращі знання? Хто ж стане кращим знавцем творчого доробку Т. Шевченка?
І так починаємо змагання !
1. Бліц-опитування
- Великий Кобзар Т.Г. Шевченко – це людина-легенда. Ним по праву пишається Україна, його ім'я відоме у всьому світі. У багатьох оселях є його портрети. У нашому кабінеті української мови та літератури постійно діє виставка його творчості, портрет Тараса, обрамлений вишитими рушниками, висить на стіні. Творчий шлях Шевченка опоетизовано у повістях, легендах, оповіданнях. А чи знаєте ви творчість Тараса? Зараз перевіримо.
Дати відповіді на питання. Яка з команд дасть найбільше правильних відповідей – та й переможе у цьому конкурсі.
Цей конкурс для капітанів.
1. Коли народився Т.Г.Шевченко?
2. Де народився поет?
3. Скільки братів і сестер було у Т. Шевченка?
4. Твір Шевченка про своє дитинство.
5. З ким дружив Тарас у дитинстві?
6. У якому році був виданий перший «Кобзар»?
7. Скільки віршів увійшло до першого видання «Кобзаря»7
8. Коли Тарас був викуплений з неволі?
9. Яки твором починається друге видання «Кобзаря»?
10. Скільки років Т.Г.Шевченко провів на засланні?
11. Рік виходу друком другого видання «Кобзаря»?
12. Коли і де помер Шевченко?
13. Де похований Т.Шевченко?
14. У якому вірші викладена остання воля Кобзаря7
15. Коли Тарас став круглою сиротою7
16. Що робив у 13 років?
17. Чим починав малювати?
2. Конкурс «Літературна спадщина поета»
- Назвати якомога більше творів Шевченка.
Кожна команда по черзі називає твір. Кількість названих творів є кількістю балів за цей конкурс.
3. Конкурс «Читачі»
- З якого твору ці рядки7
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
( «Причинна»)
Пішла селом,
Плаче Катерина;
На голові хустиночка,
На руках дитина.
Вийшла з села – серце мліє,
Назад подивилась,
Покивала головою
Та й заголосила.
(«Катерина»)
Гомоніла Україна,
Довго гомоніла.
Довго-довго кров степами
Текла, червоніла.
Текла, текла, та й висохла,
Степи зеленіють.
Діди лежать, а над ними
Могили синіють.
(«Гайдамаки»)
За що мене, як росла я,
Люди не любили?
За що мене, як виросла,
Молодую вбили?
(«Лілея»)
…Марку!
Прости мене! Я каралась!
Весь вік в чужій хаті…
Прости мене, мій синочку!
Я… я твоя мати…
(«Наймичка»)
Мені здається, що ніколи
Воно не бачитиме волі,
Святої воленьки. Що так
Даремне, марне пролетять
Його найкращії літа.
( «І золотої, й дорогої…»)
Брати на панщину ходили,
Поки лоби їм поголили!
А сестри! Сестри! Горе вам,
Мої голубки молодії,
Для кого в світі живете?
Ви в наймах виросли чужії,
У наймах коси побіліли,
У наймах, сестри, й умрете.
(«Якби ви знали, паничі»)
А туман, неначе ворог,
Закриває море
І хмароньку рожевую,
І тьму за собою
Розстилає туман сивий,
І тьмою німою
Оповиє тобі душу,
Й не знаєш, де дітись,
І ждеш його, того світу,
Мов матері діти.
(«За сонцем хмаронька пливе»)
А я собі у бур'яні
Молюся Богу і не знаю,
Чого маленькому мені
Тоді так приязно молилось.
Чого так весело було.
(«Мені тринадцятий минало»)
Тече вода в синє море,
Та не витікає;
Шука козак свою долю,
А долі немає.
(«Думка»)
Було колись – в Україні
Ревіли гармати,
Було колись – запорожці
Вміли панувати.
Панували, добували
І славу, іволю;
Минулося – осталися
Могили на полі.
( «Іван Підкова»)
4. Конкурс «Кращий декламатор поезій Т. Шевченка»
Кожна команда мала домашнє завдання вивчити напам'ять улюблений вірш Т.Г. Шевченка.
5. Конкурс «І люстратор»
- Т.Г. Шевченко не тільки геніальний поет, а великий національний художник. Він створив 835 картин, 278 з них досі не знайдені. З дитинства мав хист до малювання. Тому так мріяв стати учнем маляра, так хотілося навчитися цьому ремеслу.
Мрія Шевченка здійснилася.
Коли читаєш вірші Т.Г. Шевченка, то в уяві постає картина, описана у творі.
Ви повинні вдома уявити себе ілюстраторами, відобразити описане Шевченком поетичним словом, за допомогою фарб, тобто проілюструвати твори Шевченка.
Будь ласка, представте створені вами ілюстрації та прокоментуйте їх.
6. Конкурс «Жива картина»
- Кожна команда витягує репродукцію картини П. Носка «Тарас шукає залізних стовпів», К. Трутовського « Тарас з сестрою Катериною», М. Дерегус « Тарас у дяка у науці» та створюють «живу картину».
Конкурс оцінюється за п’ятибальною шкалою.
7. Конкурс « Підказка»
- Кожна команда отримує картку з певною інформацією-підказкою. Треба з'ясувати, про які події із життя Т.Шевченка йдеться, й аргументувати думку.
Картка №1
Катря, Оксанка, дяк, залізні стовпи, чумаки.
Картка №2
24 роки, 22 квітня, Літній сад, 1838 рік, Карл Брюлов, 1840, «Кобзар».
8. Рекламна пауза
- Прорекламувати «Кобзар» Т. Г. Шевченка.
9. Конкурс «Інтерв'ю» « Я знаю про Т.Г. Шевченка…»
- Доля – це дивовижний світ. Напевно, нелегко знайти його. Якою ж була доля у Тараса?
Конкурс ««Я знаю про Т.Г. Шевченка…». По черзі команди продовжте цю фразу, називаючи по одному факту із життя Тараса. Перемагає той, хто назве останнім.
10. Конкурс «Віднови вислови»
- Ви знаєте, що часто віруси, потрапляючи в комп’ютерну систему, знищують важливу інформацію. Така неприємність сталася і в нас. Вірус знищив вислови Т. Шевченка. Ця інформація для нас важлива, адже потрібно знати, чому навчав, до чого закликав нас поет.
Вам потрібно відновити вислови, шляхом переміщення слів із довідника. Скласти фразу і пояснити її.
«Учиться, читайте, і чужому научайтесь й свого не цурайтесь!»
«Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…»
У. Підсумок уроку
- Сьогодні ми перегорнули сторінки життя і творчості Т. Шевченка, закріпили той матеріал, який вивчали на уроках української літератури. Хто ж є переможцем змагання?
Хто краще опанував творчість Кобзаря?
Оголошення підсумків змагання.
Заключне слово вчителя.
- Якою людиною постав перед вами Т. Шевченко?
- Навіщо ми вивчаємо творчість Кобзаря?
- Народ шанує Шевченка. Діти і дорослі читають його «Кобзар». Український народ свято шанує пам'ять Т.Г. Шевченка. Нам, нащадкам, послав він свої заповіти, і серед них – найкращий і най головніший:
Свою Україну любіть,
Любіть її. Во время люте.
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть…