Вставні слова
Конспект уроку з української мови
5 клас
Тема. Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами та
словосполученнями. Виділення вставних слів на письмі комами.
Мета: навчити учнів розрізняти найбільш уживані вставні слова в контексті, аналізувати їхню синтаксичну роль, виділяти комами вставні слова на письмі; формувати загально пізнавальні вміння правильно ставити розділові знаки в реченнях зі вставними словами, уміння поширювати речення шляхом введення в них найбільш поширених вставних слів; розвивати зв'язне мовлення, навички виразного читання; виховувати почуття любові до батьків, свого роду.
Обладнання: фото рідних, родинне дерево, сигнальні картки
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- На минулому уроці ми з вами познайомились із звертаннями. Пригадайте, що таке звертання?
- У якому відмінку вживається звертання?
- Які звертання є непоширеними? Поширеними?
- Яким членом речення виступає звертання?
- Які розділові знаки ставляться при звертанні?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- Вдома ви повинні були скласти і записати речення із звертаннями до рідних: тата, мами, братика, сестрички, бабусі…( учні зачитують речення, пояснюють постановку розділових знаків ).
- А ще ви повинні були підрахувати, скільки разів протягом дня зверталися до тата, мами.( учні повідомлюяють результати дослідження)
IV. Мотивація навчальної діяльності.
- Отже, дуже часто ми звертаємось за порадою, допомогою до наших найрідніших людей – тата і мами. Адже тільки батьки здатні відчувати серцем і душею, вони завжди допоможуть, порадять, підтримають.
- Діти, будь ласка, випишіть у зошити в один рядок усі звертання, які ви використали, виконуючи домашнє завдання( тато, люба матусенько….)
- Усі звертання, які ви виписали, об'єднайте одним словом ( сім'я, родина)
- А як ви думаєте, чому сьогоднішній урок ми розпочали із розмови про сім'ю? ( Оберіг – родина)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося із вставними словами, навчимося визначати їх у реченні та правильно записувати. А епіграфом нашого уроку будуть такі рядки:
Звичайно, в кожного єдине,
Як і Дніпрова течія,
Домашнє вогнище родинне,
Оселя наша і сім'я.
( за Д. Білоусом)
- Отже, темою граматичних завдань буде родина, її значення для кожної людини.
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Спостереження за мовним матеріалом.
- Зверніть увагу на епіграф нашого уроку і знайдіть слово, яке допоможе нам зрозуміти, що автор упевнений у своїх словах.
2. Пояснення нового матеріалу.
- В українській мові є слова,які виражають ставлення того, хто говорить до повідомлення. Ось, наприклад, я говорю:
1. «Безумовно, для кожної дитини в світі перші вчителі- це батько й мати. Вони дали вам життя. Певна річ, всю свою любов і ласку передавали вам, діти».( записано на дошці)
- За допомогою якого слова я виражаю ставлення до того, що повідомляю? На що вказує це слово? ( упевненість)
2. Без сумніву, батько стоїть вище за сотню вчителів, мати – за сотню батьків.
3.На мою думку, якщо ти не поважаєш батьків, люди, звісно, це помітять і не будуть тебе поважати. Ти, можливо, залишишся без друзів.
( учитель пояснює постановку розділових знаків при вставних словах)
3.Робота з таблицею ( с. 102)
4. Робота за підручником( правило с. 103)
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота біля дошки.
- Записати речення, пояснити постановку розділових знаків. Як ви розумієте дані вислови?
1. Без сумніву, все купиш, а тата й маму – ні. 2. Мати, як відомо, одною рукою б'є, а другою гладить. 3. По-моєму, материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде, але скоро розтане.
2. Вибірковий диктант
- Виписати вставні слова.
На щастя, сім'я – це найрідніші на світі люди, які шанують і люблять, пестять і голублять тебе. Без сумніву, завдячуючи нашим прабабусям і прадідусям, бабусям і дідусям, мамам і татам збереглися гарні родинні традиції. Потрібно, на мій погляд, шанувати свою родину, народ, вивчати рідну мову, традиції, рідний край.
3. Графічний диктант
- Накреслити схеми речень.
1 Добрими дітьми для своїх батьків означає, по-перше, приносити в родину тільки мир і спокій, радість і щастя. 2 По-друге, не приносьте батькам тривоги, горя, ганьби! 3 Отже, поважайте своїх батьків.
4. Творча робота.
- Скласти речення про родину із вставними словами:
будь ласка, на щастя, справді.
5. Самостійна робота.
- Скласти речення за схемами:
1) …, ВС, …
2) ВС, …
3)..., ВС.
6. Творча робота.
- Скласти пам'ятку «Що означає любити рідних»:
( пам'ятка починається словами: по-перше, по-друге…)
( Відкрити на дошці родинне дерево з фото батьків учнів)
1. Піклуватися про них.
2. Не завдавати душевного болю.
3. Не засмучувати негідною поведінкою.
4. Називати їх найніжнішими словами.
5. Трудитися, щоб покращити їм життя.
7. « Хто більше» запише за 1 хвилину вставних слів.
8.Робота з текстом.
- Дуже часто, коли нема поряд матусі, з дитиною залишається тато. Послухайте, будь ласка, текст і скажіть, чому розповідь батька виявилася малоцікавою і обурила сина?
Вже ніч надворі. Не спить дитина.
Схилився батько над ліжком сина
І виявляє любов і ласку.
- Послухай, -каже, - синочку, казку.
Так, значить, дід жив, значить, баба.
Була в них, значить, ще й курка Ряба.
І сіла, значить вона в гніздечко
І, так сказати, знесла яєчко.
Дід бив яєчко, і баба била.
Ну, баба, значить, теж не розбила.
А, так сказати, пробігло мишка…-
І тут синочок схопився з ліжка:
- Все значить, значить та так сказати…
- Не треба казки! Я хочу спати!
- Отже, варто дуже часто вживати вставні слова?
- Вставні слова повинні бути доречними, потрібно їх вживати тільки у відповідних ситуаціях.
VIII. Підсумовуюча бесіда.
- Що таке вставні слова?
- Поясніть правила постановки розділових знаків при вставних словах.
Тест «Так-Ні» (діти піднімають сигнальні картки)
1) Вставні слова – це слова, які виражають ставлення того, хто говорить до повідомлення; ( так)
2) Вставні слова в реченні виступають підметами;( ні)
3) Слова: мабуть, звичайно, будь ласка – є вставними; ( так)
4) Вставні слова на письмі виділяються комами;( так)
Слово вчителя.
- Послухайте легенду.
Був у матері єдиний син – добрий, ненаглядний. Душі в ньому мати не чула. По краплині збирала росу для вмивання, найтоншим шовком вишивала сорочки. Виріс син ставний, гарний. Одружився з дівчиною небаченої краси. Привів молоду дружину в хату.
Незлюбила та свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показатися невістці на очі, сиділа в сінях. А потім у сарай переселилася. Але молодиця не заспокоїлася: « Коли хочеш, щоб жила з тобою, убий матір, вийми з грудей серце і спали на вогні».
Не здригнулась душа сина: так зачарувала його врода молодої жінки. Каже він матері: « Наказала мені дружина вбити Вас, мамо. А не послухаю – піде від мене». Заплакала мати і відповіла: « Ну, що ж, синку, роби так, як велить серце».
Пішов син з матінкою в діброву. Наламав сухого хмизу, розпалив вогнище. Убив матір, поклав серце на жар. Спалахнув сучок, тріснув, полетіла жаринка, ударила в обличчя синові, обпекла боляче. Скрикнув той, закрив долонею обпечене місце. Стрепенулося серце материнське, що горіло на повільному вогні, прошепотіло: « Синочку мій, тобі боляче? Зірви листочок подорожника, ось росте біля вогнища, приклади до обпеченого місця. А до листка подорожника приклади материнське серце. Потім у вогонь покладеш.»
Заридав син. Схопив гаряче материнське серце, уклав його в розкраяні груди, облив пекучими сльозами. Зрозумів він, що ніхто й ніколи не любив його так гаряче й вірно, як рідна мати. І такою величезною і невичерпною була материнська любов, таким всесильним було бажання бачити сина радісним і безтурботним, що ожило серце, загоїлась рана. Підвелася мати і притисла кучеряву голову до грудей.
Осоружною стала дружина-красуня, не міг він повертатися до неї. Не вернулася додому і мати. Пішли вони удвох степами широкими та стали могилами високими.
Тож недаремно кажуть у народі, що найсвятіша і найсильніша любов материнська.
- Чому ж вчить нас ця легенда?
ІХ. Підсумок уроку.
Засперечалися діти, яка стежка найкраща:
- До крамниці, бо там є цукерки.
- Ні, до школи, бо там цікаво вчитися.
- Ні, в садок, бо там є груші, яблука, сливи…
- Ні, у поле, бо там просторо…
- Ні, в ліс, бо там красиво.
Спитали у вчительки:
- Яка стежка найкраща?
- Додому, дітки, до рідної домівки.
- Запам'ятайте ці слова. Куди б вас не закинула доля, завжди повертайтесь до отчого дому, де люблять, чекають.
Х. Домашнє завдання.
- Опрацювати &16. Виконати вправу 182 ( І рівень)
Скласти 10 речень із вставними словами (ІІ рівень)
Скласти текст-пораду»Правила поведінки у школі», використовуючи вставні слова.